فوجیتسو و Cray برای پیشبرد ابرکامیپوترها با یکدیگر همکاری می‌کنند


سازنده و طراح بزرگ دنیای ابرکامپیوترها و شرکت ژاپنی فوجیتسو برای بهبود پردازش‌های سنگین و پردازش‌های هوش مصنوعی با یکدیگر همکاری خواهند کرد.

پردازش‌ها و دنیای آن هر روز در حال بزرگ و بزرگ‌تر شدن است اما نیاز به ابر کامپیوترها به‌معنی افزایش درخواست برای تجهیزات مرتبط با آن نیز خواهد بود. فوجیتسو با معرفی A64FX به‌عنوان یک پردازنده‌ی مورد استفاده در ابرکامیپوترها سروصدای زیادی به پا کرد و همکاری جدید آن‌‌ها با Cray به نوعی ورود این پردازنده به بازار تجاری خواهد بود.

جدیدترین ابرکامپیوتر Cray از پردازنده‌های مبتنی بر ARM شرکت فوجیتسو یعنی A64FX بهره می‌برد. این پردازنده نخستین نمونه‌ی پشتیبانی‌کننده از حافظه‌های با پهنای باند بالا (HBM2) و فناوری Scalable Vector Extension شرکت ARM است؛ مورد نخست رسیدن به سرعت‌های انتقال بالاتر از یک ترابایت را ممکن می‌سازد و مورد دوم نیز برای پردازش‌های شبیه‌سازی هوش مصنوعی به کار می‌رود. A64FX از پلتفرم پیشرفته ابرکامپیوتر CS500 شرکت Cray نیز پشتنیبانی می‌کند که پیاده‌سازی پردازش‌های با عملکرد بالا (HPC) و سیستم‌های متمرکز بر هوش مصنوعی را ساده‌تر کرده است.

پردازنده a64fx

سیستم‌های مبتنی بر ARM قابلیت موازی‌سازی زیادی دارند و از نظر عمکلرد و مصرف بهینه طراحی شده‌اند از این رو به دلیل طراحی ساده‌تر نسبت به راهکارهای مبتنی بر x86 قابلیت اتکای مناسبی دارند؛ این ویژگی‌ها از طراحی RISC آرم و تفاوت‌های آن با CISC مبتنی بر x86 نشات گرفته است. 

کریس برگی نایب‌رئیس ARM در مورد همکاری Cray و فوجیتسو چنین گفته است:

اکوسیستم Neoverse آرم در حال گسترش است و ما شاهد رشد درخواست برای پردازنده‌های مبتنی بر ARM هستیم. فوجیتسو و Cray به دستاورد مهمی رسیده‌اند و ما به اینکه بخشی از نخستین سیستم ابر پردازشی با حافظه‌ی با پهنای باند بالا افتخار می‌کنیم.

پردازنده a64fx

برخی شرکت‌ها و موسساتی که همکاری Cray و فوجیتسو علاقه نشان داده‌اند به قرار زیر هستند:

  • آزمایشگاه بین‌الملی Los Alamos
  • آزمایشگاه بین‌الملی Oak Ridge
  • مرکز علوم پردازشی RIKEN 
  • دانشگاه استونی بروک 
  • دانشگاه بریستول

فرد کوهات، نایب رئیس Cray در مورد همکاری این شرکت با فوجیستو چنین گفته است:

همکاری ما با فوجیتسو به‌معنی این است که دیگر مشتریان ما مرزی برای انتخاب بین فناوری‌های پردازنده ندارند. ما تجربه توسعه به توسعه را که مشتریانمان از ما انتظار دارند را برای آن‌ها به ارمغان می‌آوریم؛ فضای برنامه‌نویسی Cray به اختصار CPE برای پردازنده‌های ARM یکی از این موارد است. 

پیش‌بینی می‌شود انواع ابرکامپیوترها Cray/Fujitsu از اواسط سال ۲۰۲۰ در دسترس باشند.


Source link

تکنولوژی

حمید فتاحیانمشاهده نوشته ها

از سال 1382 وارد فعالیت وب سایت شدم و در همان سال اولین وب سایت اینترنتی خود را راه اندازی کردم, تخصص شبکه و تجارت الکترونیک

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *