تکنولوژی

واشنگتن مهلت ۹۰ روزه هواوی را باردیگر تمدید خواهد کرد؟

با نزدیک‌ترشدن به پایان مهلت ۹۰ روزه‌ی هواوی، احتمال دارد واشنگتن مجددا مهلت سه‌ماهه‌ی دیگری به چینی‌ها بدهد.  

سال گذشته، به فرمان دونالد ترامپ هواوی در فهرست تحریم‌های تجاری ایالات متحده قرار گرفت و به‌تبع آن بسیاری از شرکت‌های آمریکایی از همکاری با غول فناوری چینی سرباز زدند. در شرایطی که هیچ خبری از قطع تحریم‌های ایالات متحده علیه هواوی نبود، اواخر اردیبهشت‌، واشنگتن .

مقاله‌های مرتبط:

 مهلت ۹۰ روزه‌ی هواوی از ۲۰ مه ۲۰۱۹ (۳۱ اردیبهشت‌ ۱۳۹۸) آغاز و ۱۹ اوت (برابر با ۲۸ مرداد) به‌پایان خواهد رسید. در این بازه‌ی ۹۰ روزه، غول فناوری چینی امکان خرید کالاهای آمریکایی را برای پشتیبانی از شبکه‌های موجود و تأمین نیاز دستگاه‌های فعلی و موجود خود داشت؛ اما واشنگتن همچنان مجوز رسمی به چینی‌ها نداده بود تا بتوانند برای محصولات جدید خود از قطعات و تجهیزات آمریکایی استفاده کنند.

با نزدیک‌ترشدن به پایان مهلت ۹۰ روزه‌ای که واشنگتن به هواوی داده بود، اخبار مختلفی درباره‌ی سرنوشت هواوی و وضعیت پیش‌ روی این شرکت منتشر شده است. براساس آخرین گزارش رویتزر، به‌نظر می‌‌رسد ایالات متحده قصد دارد مهلت ۹۰ روزه‌ی غول فناوری چینی را تمدید کند و مجددا به هواوی مجوز سه‌ماهه‌ی دیگری برای خرید کالاهای آمریکایی بدهد تا چینی‌ها بتوانند مشتریان فعلی خود را پشتیبانی کنند. 

هواوی آمریکا

مذاکرات چین و آمریکا همچنان در جریان است و رویترز در انتظار تماس تلفنی دونالد ترامپ و ژی جین‌پینگ، رئیس‌جمهور چین است تا مشخص شود واشنگتن درنهایت چه تصمیمی درباره‌ی هواوی خواهد گرفت و آیا مهلت ۹۰ روزه تمدید خواهد شد یا خیر. انتظار می‌رود دو طرف اواخر هفته‌ی جاری با یکدیگر تلفنی مذاکره کنند. 

همان‌طورکه گفته شد، وزارت بازرگانی آمریکا مه ۲۰۱۹ مجوز موقتی ۹۰ روزه‌‌ به هواوی داد. این مهلت سه‌ماهه‌ فقط خرید تجهیزات و خدمات موردنیاز چینی‌ها را شامل می‌شد. دولت آمریکا معتقد است امنیت ملی این کشور به‌واسطه‌ی خدمات و دستگا‌ه‌های هواوی به‌خطر می‌افتد؛ ازاین‌رو، این شرکت را به‌اتهام جاسوسی برای دولت چین در فهرست سیاه تجاری خود قرار داده است. درحالی‌که غول فناوری چینی بارها‌و‌بارها این اتهام را رد کرده است، ایالات متحده همچنان بر مواضع خود ایستاده و رد اتهام هواوی را نمی‌پذیرد. 

باید منتظر ادامه‌ی مذاکرات چین و واشنگتن باشیم تا ببینیم آیا مهلت ۹۰ روزه‌ی هواوی تمدید خواهد شد یا دو طرف به تصمیم جدید دیگری خواهند رسید. 


Source link

حمید فتاحیان

از سال 1382 وارد فعالیت وب سایت شدم و در همان سال اولین وب سایت اینترنتی خود را راه اندازی کردم, تخصص شبکه و تجارت الکترونیک

نوشته های مشابه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

بستن